HUNT EXPO podnosi poprzeczkę dla targów łowieckich

24.04.2023

2. edycja targów HUNT EXPO zgromadziła 14-16 kwietnia 2023 w Międzynarodowym Centrum Targowo – Kongresowym EXPO Kraków 116 wystawców oraz prawie 8000 gości, co oznacza, że w stosunku do ubiegłego roku liczba zwiedzających podwoiła się. Każda z 3 stref tematycznych – łowiecka, leśna oraz survivalu i outodooru cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, ze względu na szeroki asortyment i ciekawy program towarzyszący.

Bogata oferta wystawiennicza

506A3635.jpg [7.25 MB]Wystawcy zaprezentowali na targach artykuły skierowane do odbiorców o różnych zainteresowaniach. – Nasze produkty nie są kierowane tylko do myśliwych. Inspiruję się naturą, lasem, ale odzież jest tak naprawdę dla każdego. – mówi Małgorzata Senderecka z firmy MaGum. Oprócz odzieży outdoorowej i łowieckiej prezentowano między innymi akcesoria łowieckie, broń palną, amunicję i artykuły strzeleckie, elektronikę, pojazdy terenowe, sprzęt obozowy i bushcraftowy. Targi z punktu widzenia wystawcy bardzo dobrze ocenia Aleksandra Będkowska z firmy Kolba.pl – Nasze stoisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy mnóstwo merytorycznych pytań, więc mogliśmy podzielić się swoją wiedzą. Naszą misją jest rozwijanie w ludziach pasji i zachęcanie do aktywnego wypoczynku na łonie natury. A to szczególnie ważne w dobie wszechobecnej technologii, żeby zatrzymać się na chwilę i docenić piękno, które jest wokół nas. Natomiast naszą wizją jest stworzenie świadomego i zaangażowanego środowiska pasjonatów natury, bez względu czy mówimy tu o myśliwych, sportowcach, czy bushcraftowcach. Ciekawostką w ofercie wystawienniczej są fotopułapki, o których przeznaczeniu opowiada przedstawiciel firmy Dzika Knieja – Jednymi z naszych największych klientów są między innymi Nadleśnictwa, ponieważ fotopułapki to bardzo przydatny sprzęt do ochrony i monitorowania lasów. Tak naprawdę jest to też sprzęt dla miłośników przyrody- kogoś, kto chciałby po prostu podglądać przyrodę w swojej okolicy.

Spotkania największą wartością targów

Przedstawiciel firmy Dzika Knieja wspomina też o wartości osobistych spotkań w erze e-commerce – Takie spotkania są dla nas bardzo ważne, ponieważ jesteśmy w stanie pokazać dużo rzeczy, które ciężko jest przedstawić przez Internet i telefon. Na pewno twarzą w twarz jest to o wiele prostsze, ponieważ informacje o fotopułapkach są dość ograniczone. Niewiele osób się na tym zna. Na targach wiele rzeczy tłumaczymy, prezentujemy sposób działania. Możliwość bezpośredniego spotkania jest wartością zarówno dla wystawców, jak i zwiedzających. Można to było zauważyć przy obleganym stoisku twórcy kanału Sudecka OstojaKamila Kulejewskiego, który podsumowuje wydarzenie słowami – Targi oceniam bardzo, bardzo pozytywnie. I moim zdaniem, a brałem udział w wielu targach, zarówno w Polsce jak i za granicą, porównując do ubiegłorocznej edycji, podnieśliście poprzeczkę razy 3. Większość osób, z którymi rozmawiałem, a rozmawiałem naprawdę z wieloma, liczy na to, że w przyszłym roku powiększycie targi i edycja trzecia HUNT EXPO się odbędzie. Pytany o największą wartość targów odpowiada – Dla mnie największą wartością są ludzie, którzy tu przychodzą. Nic innego.

Targi miejscem konstruktywnych debat

506A4659.jpg [1.83 MB]Każdego dnia targów HUNT EXPO odbywała się debata, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk, przedstawiając odmienne spojrzenie na kwestię łowiectwa. Moderator debat, dr hab. Inż. Marek Wajdzik, prof. Uniwersytetu Rolniczego ocenia, że targi są dobrym miejscem do prowadzenia debat – Gdzie indziej możemy wymieniać poglądy, jak właśnie w takim szerokim gronie? Na Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego zazwyczaj są tylko pracownicy, a na targach mogliśmy spotkać się w szerokim gronie i wymienić własne doświadczenia - jak zmieniło się łowiectwo czy myślistwo w ostatnich latach. Dodaje też – Bardzo żałuję, że w debatach nie chcą wziąć udziału osoby, które są przeciwne łowiectwu, ponieważ chcielibyśmy też wysłuchać ich opinii. Chcielibyśmy poznać ich zdanie, jak choćby na przykład gospodarować populacjami zwierząt w miastach, bo być może mają ciekawe pomysły. Chcielibyśmy, żeby organizacje ekologiczne współpracowały z myśliwymi. Można nie lubić myśliwych, ale można z nimi współpracować.

W lesie wszyscy jesteśmy gośćmi

Przedstawiciele organizacji obecnych na targach HUNT EXPO podkreślali wagę współpracy różnych środowisk dla wspólnego celu, jakim jest bezpieczny i odpowiedzialny wypoczynek w lesie. Drogą do jego osiągnięcia jest edukacja, również dorosłych. Krzysztof Domarecki zapytany o misję, z którą Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu przyjechało na targi HUNT EXPO odpowiada – Dla nas najważniejszym celem, który chcemy przedstawić na targach jest etyka outdoorowa, czyli zachowanie w terenie na bazie zasad #LeaveNoTrace. Jak przygotować się do wyprawy, jak korzystać z dóbr przyrody w sposób odpowiedzialny, jak nie pozostawiać po sobie śladów, a przy okazji zachęcić dzieci, młodzież do aktywnego wypoczynku, którym jest dla nas survival oraz pokazać, że survival to też styl odpowiedzialnego przygotowania do różnych sytuacji, które nas mogą spotkać w każdej chwili. Krzysztof Domarecki podkreśla – Największą wartością targów jest wymiana doświadczenia, wspólna edukacja, zawieranie kontaktów, które później przekładają się na większe projekty, na przykład od kilku lat współpracujemy jako stowarzyszenie z Lasami Państwowymi przy programie #ZanocujWlesie, gdzie bardzo zachęcamy do udziału w wypoczynku w lesie w tych rejonach, które lasy wyznaczyły w sposób legalny, bezpieczny. 

506A4003.jpg [7.09 MB]

O targach w kontekście potrzeby współpracy i edukacji, także myśliwych, mówi Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice – Targi łowieckie i przestrzeń łowiecka są również bardzo ściśle związane z lasem. Musimy mówić o lesie myśliwym, żeby przybliżyć im przepisy prawa, ponieważ każdy myśliwy zna prawo łowieckie, ale już chociażby temat ustawy o lasach, czy innych ustaw towarzyszących, w mniejszym stopniu. Jest to bardzo istotne, jeśli chodzi o kwestię właściwego organizowania polowania, czy po prostu spędzenia czasu w lesie.

Na targach HUNT EXPO obecne było również Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, które w ramach obchodów 100 lat ochrony gatunku w Polsce zorganizowało warsztaty. Na stoisku stowarzyszenia można było zaczerpnąć informacji na temat gatunku, jego ochrony i perspektyw. – Zajmujemy się żubrem jako gatunkiem i chronimy go, ale stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa zajmuje się głównie doradztwem i edukacją. Współpracujemy oczywiście z terenowymi jednostkami, czyli nadleśnictwami, z Białowieskim Parkiem Narodowym i SGGW. Prowadzimy czynną ochronę żubrów wspólnie, wszyscy razem – podkreśla wagę współpracy różnych środowisk prezeska Stowarzyszenia, prof. Wanda Olech.

 

Sukces 2. edycji targów HUNT EXPO na długo zapisze się w pamięci wystawców, gości i organizatorów. Pozytywne opinie wystawców i liczba zwiedzających to jasny komunikat, że jest zapotrzebowanie na wydarzenie o tematyce łowieckiej w Krakowie, co więcej doceniana jest nie tylko oferta wystawiennicza, ale też wartość edukacyjna wydarzenia.

Więcej informacji o targach jest dostępnych na stronie https://huntexpo.pl/