-
-
Program towarzyszący - dzień pierwszy
Piątek 14.04.2023EXPO Kraków-
12:00 - 18:00
Stałe atrakcje przez 3 dni
Stoisko Polskiego Związku Łowieckiego:
- Wystawa kolekcjonerska – motyw jelenia. Występuje on bardzo często, jako motyw zarówno w malarstwie jak i rzeźbie. Na stoisku PZŁ będą pokazane przykłady rzeźb i reliefów ukazujących króla naszych lasów. Tak się składa, że to właśnie jeleń stanowił także inspirację dla twórców logotypu Polskiego Związku Łowieckiego. Przedstawione będą przykłady jego obecności w sztuce myśliwskiej.
- Wystawa pt. "Fotografia przyrodniczo - łowiecka"
Zapraszamy na wystawę zdjęć konkursowych krakowskich konkursów fotograficznych, które prezentują walory polskiej przyrody, flory, fauny.
- Warsztaty edukacyjne dla dzieci – Klub Dian
- Logotyp PZŁ w sztuce myśliwskiej - historia logotypu
- Kult św. Huberta w Małopolsce – premiera książki oraz wystawa – Krzysztof Jan Szpetkowski
Kult Świętego Huberta jest elementem kultury łowieckiej, a żyjący na przełomie VII i VIII wieku Hubert był postacią historyczną i został uznany przez Kościół za patrona myśliwych, leśników oraz jeźdźców konnych. W całej Polsce myśliwi kultywują tradycje hubertowskie uroczystościami, mszami i polowaniami rozpoczynającymi jesienny sezon łowiecki. W Małopolsce, na ziemiach: krakowskiej, sądeckiej i tarnowskiej jest wiele obiektów świadczących o żywotności kultu, budowanych przez myśliwych i leśników. Są to między innymi kapliczki przydrożne, polne i leśne, wpisane w polski krajobraz, które nawiązują do chrześcijańskich i myśliwskich tradycji. Kult Świętego Huberta ma także współcześnie ważne znaczenie dla myśliwych, stanowiąc przesłanie prawego i etycznego łowiectwa.Strefa pokazów:
- Wystawa zdjęć przyrodniczych Lasów Państwowych – Leśne Inspiracje
Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego - samodzielna praktyka strzelania z łuku. Podczas warsztatów łuczniczych zaprezentujemy działanie i różne sposoby wykorzystania łuku, który niesłusznie kojarzony jest jedynie z Indianami z amerykańskich filmów. Podczas tegorocznej edycji targów planowane jest strzelanie z łuków zarówno bloczkowych, jak i tradycyjnych, a dodatkowo w piątek i sobotę odbędą się pokazy oraz prezentacja sprzętu używanego w łowiskach.
"Uskrzydlone" - wystawa fotografii kobiet w naturalistycznych strojach zaprojektowanych przez Martę Pietrzyk. Zdjęcia wykonane zostały na Zamku Kliczków w sierpniu 2022, w towarzystwie drapieżnych ptaków - sów i myszołowa towarzyskiego. "Uskrzydlone" to hasło odnoszące się do ptaków, strojów, przebranych osób i fotografów, gdyż ich pasja uskrzydla.
Stoiska:
- Premiera nowej książki ,,W todze i na łowach'' - Jarosław Dąbrowski – sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Z-ca Prezesa Głównego Sądu Łowieckiego – spotkanie z autorem - stoisko Wydawnictwa Mirczumet
- Spotkania z autorem książki ,,Mój Bór'' – prof. dr hab. inż. Norbert Szczygiol – Rektorem Politechniki Częstochowskiej - stoisko Wydawnictwa Mirczumet
- Warsztaty – Leśne rośliny w kuchni i apteczce – stoisko Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
- Warsztaty dla dzieci – Plecak dziecka – przygotowanie do wyprawy – stoisko Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
- Dziki Food Truck - Prosto z lasu, jedyny i niepowtarzalny! DZIKI FOOD TRUCK to pierwszy na ŚWIECIE food truck serwujący genialnie pyszną i naturalnie z lasu szamkę. Zrodzony z pasji i chęci serwowania oryginalnych potraw z najzdrowszego mięsa na planecie. Oryginalne DZIKIE BURGERY zachwycają podniebienia wszystkich Gości najważniejszych imprez łowieckich w Polsce.
Sale konferencyjne:
Kino myśliwskie „Dubeltówka” – sala konferencyjna S02
Polski Związek Łowiecki zaprasza do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie ochrony środowiska. W sali S02 odbędzie się projekcja filmów o tematyce:
- Ochrona przyrody w Polsce oraz łowiectwo jako jej aktywna forma
- Różne formy ochrony dzikich zwierząt w Polsce - zwierzyna i gatunki chronione
- Rodzina jeleniowatych - poroże jako fenomen w biologii ssaków
- Duże drapieżniki w Polsce - niedźwiedź, wilk i ryś - ich biologia i występowanie
- Gospodarka łowiecka jako aktywna forma ochrony przyrody
- Gatunki zwierząt łownych w Polsce
-
12:00 - 12:15
Rozpoczęcie targów dla zwiedzających
-
12:10 - 12:30Scena główna
,,Świat się zmienia - jak rozmawiać o łowiectwie i gospodarce leśnej"
Studenckie Koło Łowieckie ,,Puchacz"
Młoda organizacja studencka. Każdy z nich ma doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, np. organizując różne aktywności. Jako studenci korzystają z wiedzy eksperckiej i najnowszych badań dot. myślistwa i gospodarki leśnej oraz w przystępny sposób starają się je przedstawić osobom zainteresowanym.
1. Czym jest edukacja leśna oraz jej rola wśród dzieci i młodzieży
2. Jak rozmawiać z dorosłymi i dziećmi o myślistwie i gospodarce leśnej?
2. Jak działa nasze koło oraz nasze dotychczasowe działania?
3. Nasze plany
4. Jak można z nami współpracować?
-
12:30 - 13:00Scena główna
Zespół sygnalistów Hagard koncert powitalny
Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” zaczął działalność w 2001 roku jako „Sekcja Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich” Koła Naukowego Leśników na Wydziale Leśnym, natomiast od 2010 roku stanowi integralną część Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zespół zrzesza uzdolnionych muzycznie studentów, przede wszystkim z Wydziału Leśnego, z różnych lat studiów, którzy pod okiem wykwalifikowanego muzyka zajmują się doskonaleniem swoich uzdolnień oraz kultywowaniem tradycji łowieckich poprzez grę sygnałów i muzyki myśliwskiej w środowisku nie tylko akademickim, ale również myśliwych i leśników.
Kierownikiem zespołu jest Gabriel Chlebowski. Repertuar zespołu obejmuje wszystkie sygnały myśliwskie (porozumiewawcze oraz pokotowe), a także bogatą muzykę myśliwską. Sztandarowym utworem wykonywanym przez zespół jest oficjalny „Hejnał Wydziału Leśnego”, skomponowany przez Krzysztofa Kadleca, kompozytora muzyki myśliwskiej, przewodniczącego Komisji Muzyki Klubu Sygnalistów Myśliwskich.
Obecnie zespół liczy 13 osób reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Maciej Pach, prof. UR - Prodziekan Wydziału Leśnego ds. Dydaktycznych i Studenckich.
Zaprezentowana będzie oprawa polowania.
Repertuar:
- Wszystkie sygnały myśliwskie
- Marsz Myśliwski nr.3 kompozycji Reinholda Stiefa
- Na Rykowisku kompozycji Barbary Rudnickiej i Patrycji Kulak
- Łowcza Cza-cza kompozycji Rafała Rogowskiego
- Bolero Myśliwskie kompozycji Artura Kanawki
-Jager-Blues w aranżacji Karola Kroskowskiego
- Myśliwy z Kurfalz
- Zum Trinken w kompozycji Jozefa Poshela
- Villaher March
- Hranicka
-
13:30 - 14:00Scena główna
Koncert powitalny
-
14:00 - 15:00Scena główna
Debata „Przyrodnicze aspekty łowiectwa oczami rolnika, leśnika, myśliwego, lekarza weterynarii”
W XX i XXI wieku łowiectwo w zakresie swego znaczenia, celów i sposobów ich realizacji przeszło drogę od koncepcji ekonomiczno-gospodarczej do misji zachowania szeroko pojętej bioróżnorodności. W obecnych czasach aby racjonalnie gospodarować populacjami zwierząt należy wziąć pod uwagę głosy wypowiadane przez grupy społeczne, które na co dzień spotykają się z dzikimi zwierzętami. Dlatego też chcielibyśmy zaprosić do udziału w debacie przedstawicieli: rolników, leśników, lekarzy weterynarii i myśliwych, którzy wypowiedzą się w kwestii potrzeb i celowości zarzadzania populacjami poszczególnych gatunków zwierząt.
W debacie wezmą udział:
dr Paweł Lisiak - Łowczy Krajowy, Polski Związek Łowiecki
Henryk Dankowiakowski – Dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej
Paweł Szczygieł - Dyrektor RDLP w Krakowie
lek. wet. Agnieszka Szewczyk – Kuta - Małopolski Wojewódzki Lekarz WeterynariiModerator:
dr hab. inż. Marek Wajdzik, prof. UR, Katedra Bioróżnorodności Leśnej, Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
-
15:00 - 15:30Scena główna
Użytkowość wybranych ras psów myśliwskich -Związek Kynologiczny w Polsce/oddział Kraków
Członkowie ZKwP o/Kraków w krótkiej prezentacji przedstawią podział ras myśliwskich według ich pochodzenia i użytkowości w oparciu o systematykę ras FCI. W czasie pokazu zaprezentują kilka wybranych ras psów myśliwskich, które doskonale sprawdzają się nie tylko jako psy myśliwskie, ale także jako psy towarzyszące, rodzinne, asystujące, ratownicze, służbowe.
-
15:30 - 16:00Scena główna
Uskrzydlone – projekt fotografii artystycznej odnoszący się do ptaków, strojów, przebranych osób i fotografów, których pasja uskrzydla.
"Uskrzydlone" - wystawa fotografii kobiet w naturalistycznych strojach zaprojektowanych przez Martę Pietrzyk. Zdjęcia wykonane zostały na Zamku Kliczków w sierpniu 2021 w towarzystwie drapieżnych ptaków - sów i myszołowa towarzyskiego. Uskrzydlone to hasło odnoszące się do ptaków, strojów, przebranych osób i fotografów, gdyż ich pasja uskrzydla.
-
16:00 - 16:30Scena główna
DOTACJE na otwarcie lub rozwój strzelnic myśliwskich i sportowych
- Rodzaje dostępnych Funduszy Unijnych ogólnopolskich i regionalnych;
- Typy Wnioskodawców i kryteria dostępu;
- Jak przygotować się do aplikowania o dotację?
- Gotowość realizacyjna i innowacyjność;
- Rozwój strzelnic dzięki projektom: szkoleniowym, efektywności energetycznej, patriotycznym, innowacyjnym i badawczo-rozwojowym.
- Sesja pytań i odpowiedzi lub najczęściej popełniane błędy ;)
Prowadzący: Kamil Kłeczek, Prezes Zarządu Kancelaria Katana Konsulting
-
16:30 - 17:00Scena główna
Konkurs jedzenia suszonej jeleniny na czas – firma KOLBA
Lubisz jeleninę i rywalizację? To konkurencja idealna dla Ciebie!
Sprawdź, w jakim czasie zdołasz zjeść suszoną jeleninę przygotowaną przez Kolba.pl! Na osobę, która skonsumuje swoją porcję w najkrótszym czasie czekają atrakcyjne nagrody!
-
17:00 - 17:30Strefa pokazów
Pokaz sokolników
Sokolnictwo - pradawna dziedzina łowiectwa od grudnia 2021 roku znajdująca się na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kultury Ludzkości UNESCO. O ptakach łowczych, historii powrotu sokoła wędrownego na polskie niebo i tym dlaczego sokolnictwo to styl życia opowie Adam Mroczek - sokolnik od ćwierć wieku zajmujący się ptakami drapieżnymi. Najmłodsi uczestnicy pokazu i nie tylko będą mogli doświadczyć wyjątkowych umiejętności jednego z ptaków łowczych jaki będzie towarzyszył sokolnikom. Zapraszamy z sokolniczym pozdrowieniem Chwal Ćwik!
-
17:30 - 17:45Strefa pokazów
Pokaz wabienia drapieżników
Sławomir Pawlikowski - autor licznych publikacji w prasie regionalnej i centralnej, popularyzujących szlachetną sztukę wabienia, współautor "Wielkiego Atlasu Łowiectwa", znany popularyzator kultury łowieckiej, członek Tarnowskiego Oddziału Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Uczestnik VIII edycji programu "Mam Talent" w telewizji TVN (2015). Znany również myśliwym i sympatykom łowiectwa z programów "Darz Bór", gdzie wystąpił w kilkunastu odcinkach.
Polowanie na wab, to jedna z najstarszych, stosowanych do dzisiaj metod polowań.
Wabienie jeleni byków, lisów czy kozłów sarny, to tylko te najbardziej znane myśliwym metody w Polsce. Co można jeszcze wabić? Jak posługiwać się mową zwierząt?
Na te i inne pytania odpowie Sławomir Pawlikowski podczas pokazu wabienia.
-
17:45 - 18:00Strefa pokazów
Prezentacja łuczników
-
18:00 - 18:00Scena główna
Zakończenie pierwszego dnia targów
-
-
-
-
Program towarzyszący - dzień drugi
Sobota 15.04.2023EXPOKraków-
10:00 - 18:00
Stałe atrakcje przez 3 dni
Stoisko Polskiego Związku Łowieckiego:
- Wystawa kolekcjonerska – motyw jelenia. Występuje on bardzo często, jako motyw zarówno w malarstwie jak i rzeźbie. Na stoisku PZŁ będą pokazane przykłady rzeźb i reliefów ukazujących króla naszych lasów. Tak się składa, że to właśnie jeleń stanowił także inspirację dla twórców logotypu Polskiego Związku Łowieckiego. Przedstawione będą przykłady jego obecności w sztuce myśliwskiej.
- Wystawa pt. "Fotografia przyrodniczo - łowiecka"
Zapraszamy na wystawę zdjęć konkursowych krakowskich konkursów fotograficznych, które prezentują walory polskiej przyrody, flory, fauny.
- Warsztaty edukacyjne dla dzieci – Klub Dian
- Logotyp PZŁ w sztuce myśliwskiej - historia logotypu
- Kult św. Huberta w Małopolsce – premiera książki oraz wystawa – Krzysztof Jan Szpetkowski
Kult Świętego Huberta jest elementem kultury łowieckiej, a żyjący na przełomie VII i VIII wieku Hubert był postacią historyczną i został uznany przez Kościół za patrona myśliwych, leśników oraz jeźdźców konnych. W całej Polsce myśliwi kultywują tradycje hubertowskie uroczystościami, mszami i polowaniami rozpoczynającymi jesienny sezon łowiecki. W Małopolsce, na ziemiach: krakowskiej, sądeckiej i tarnowskiej jest wiele obiektów świadczących o żywotności kultu, budowanych przez myśliwych i leśników. Są to między innymi kapliczki przydrożne, polne i leśne, wpisane w polski krajobraz, które nawiązują do chrześcijańskich i myśliwskich tradycji. Kult Świętego Huberta ma także współcześnie ważne znaczenie dla myśliwych, stanowiąc przesłanie prawego i etycznego łowiectwa.Strefa pokazów:
- Wystawa zdjęć przyrodniczych Lasów Państwowych – Leśne Inspiracje
Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego - samodzielna praktyka strzelania z łuku. Podczas warsztatów łuczniczych zaprezentujemy działanie i różne sposoby wykorzystania łuku, który niesłusznie kojarzony jest jedynie z Indianami z amerykańskich filmów. Podczas tegorocznej edycji targów planowane jest strzelanie z łuków zarówno bloczkowych, jak i tradycyjnych, a dodatkowo w piątek i sobotę odbędą się pokazy oraz prezentacja sprzętu używanego w łowiskach.
"Uskrzydlone" - wystawa fotografii kobiet w naturalistycznych strojach zaprojektowanych przez Martę Pietrzyk. Zdjęcia wykonane zostały na Zamku Kliczków w sierpniu 2022, w towarzystwie drapieżnych ptaków - sów i myszołowa towarzyskiego. "Uskrzydlone" to hasło odnoszące się do ptaków, strojów, przebranych osób i fotografów, gdyż ich pasja uskrzydla.
Stoiska:
- Premiera nowej książki ,,W todze i na łowach'' - Jarosław Dąbrowski – sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Z-ca Prezesa Głównego Sądu Łowieckiego – spotkanie z autorem - stoisko Wydawnictwa Mirczumet
- Spotkania z autorem książki ,,Mój Bór'' – prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol – Rektorem Politechniki Częstochowskiej - stoisko Wydawnictwa Mirczumet
- Warsztaty – Leśne rośliny w kuchni i apteczce – stoisko Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
- Warsztaty dla dzieci – Plecak dziecka – przygotowanie do wyprawy – stoisko Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
- Dziki Food Truck - Prosto z lasu, jedyny i niepowtarzalny! DZIKI FOOD TRUCK to pierwszy na ŚWIECIE food truck serwujący genialnie pyszną i naturalnie z lasu szamkę. Zrodzony z pasji i chęci serwowania oryginalnych potraw z najzdrowszego mięsa na planecie. Oryginalne DZIKIE BURGERY zachwycają podniebienia wszystkich Gości najważniejszych imprez łowieckich w Polsce.
Sale konferencyjne:
Kino myśliwskie „Dubeltówka” – sala konferencyjna S02
Polski Związek Łowiecki zaprasza do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie ochrony środowiska. W sali S02 odbędzie się projekcja filmów o tematyce:
- Ochrona przyrody w Polsce oraz łowiectwo jako jej aktywna forma
- Różne formy ochrony dzikich zwierząt w Polsce - zwierzyna i gatunki chronione
- Rodzina jeleniowatych - poroże jako fenomen w biologii ssaków
- Duże drapieżniki w Polsce - niedźwiedź, wilk i ryś - ich biologia i występowanie
- Gospodarka łowiecka jako aktywna forma ochrony przyrody
- Gatunki zwierząt łownych w Polsce
-
10:00 - 10:30Scena główna
Zespół sygnalistów Hagard koncert/warsztaty nauki
Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” zaczął działalność w 2001 roku jako „Sekcja Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich” Koła Naukowego Leśników na Wydziale Leśnym, natomiast od 2010 roku stanowi integralną część Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zespół zrzesza uzdolnionych muzycznie studentów, przede wszystkim z Wydziału Leśnego, z różnych lat studiów, którzy pod okiem wykwalifikowanego muzyka zajmują się doskonaleniem swoich uzdolnień oraz kultywowaniem tradycji łowieckich poprzez grę sygnałów i muzyki myśliwskiej w środowisku nie tylko akademickim, ale również myśliwych i leśników.
Kierownikiem zespołu jest Gabriel Chlebowski. Repertuar zespołu obejmuje wszystkie sygnały myśliwskie (porozumiewawcze oraz pokotowe), a także bogatą muzykę myśliwską. Sztandarowym utworem wykonywanym przez zespół jest oficjalny „Hejnał Wydziału Leśnego”, skomponowany przez Krzysztofa Kadleca, kompozytora muzyki myśliwskiej, przewodniczącego Komisji Muzyki Klubu Sygnalistów Myśliwskich.
Obecnie zespół liczy 13 osób reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Maciej Pach, prof. UR - Prodziekan Wydziału Leśnego ds. Dydaktycznych i Studenckich.
Zaprezentowana będzie oprawa polowania.
Repertuar:
- Wszystkie sygnały myśliwskie
- Marsz Myśliwski nr.3 kompozycji Reinholda Stiefa
- Na Rykowisku kompozycji Barbary Rudnickiej i Patrycji Kulak
- Łowcza Cza-cza kompozycji Rafała Rogowskiego
- Bolero Myśliwskie kompozycji Artura Kanawki
-Jager-Blues w aranżacji Karola Kroskowskiego
- Myśliwy z Kurfalz
- Zum Trinken w kompozycji Jozefa Poshela
- Villaher March
- Hranicka
-
10:30 - 11:00Scena główna
DOTACJE na otwarcie lub rozwój strzelnic myśliwskich i sportowych
- Rodzaje dostępnych Funduszy Unijnych ogólnopolskich i regionalnych;
- Typy Wnioskodawców i kryteria dostępu;
- Jak przygotować się do aplikowania o dotację?
- Gotowość realizacyjna i innowacyjność;
- Rozwój strzelnic dzięki projektom: szkoleniowym, efektywności energetycznej, patriotycznym, innowacyjnym i badawczo-rozwojowym.
- Sesja pytań i odpowiedzi lub najczęściej popełniane błędy ;)
Prowadzący: Kamil Kłeczek, Prezes Zarządu Kancelaria Katana Konsulting
-
10:30 - 13:00Sala konferencyjna Lwów
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Łowieckiej "Magnus Venator 2023"
Jeżeli język łowiecki nie jest Ci obcy, interesujesz się łowiectwie i myślistwem i znasz choćby odpowiedzi na pytania zadane przez Brunona Kicińskiego w „Poezyjach”
„Gdzie zwierzęta mają pióra?
Jakie lampy u łupura?
Gdzie ma szablę dzik?
Gdzie ma wiechę byk?
Gdzie trąbę mają ogary?
Gdzie odyniec szarawary?”
Serdecznie Cię zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy łowieckiej – „Magnus Venator 2023”
Nie musisz być myśliwym aby sprawdzić swą wiedzę i wygrać atrakcyjne nagrody.
Zgłoszenia należy wysyłać do dnia 10 kwietnia 2023 na adres e-mailowy: zo.krakow@pzlow.pl podając : imię, nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania (miejscowość - województwo) , z dopiskiem "konkurs wiedzy łowieckiej Magnus Venator".
-
11:00 - 12:00Scena główna
Program #ZanocujWlesie na założeniach #LeaveNoTrace
Polska Szkoła Surwiwalu – Krzysztof Domarecki - Grupa Podhale
Michał Wieciech – Nadleśnictwo Niepołomice
Jeśli macie ochotę wybrać się do lasu, zgodnie ze sztuką środowiskową, zapraszamy „Zanocuj w lesie” razem z nami.
Lasy Państwowe udostępniły do dyspozycji ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach.
O etyce outdorowej widzianej oczami miłośnika surwiwalu i leśnika opowie Wioleta Domarecka prezes Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu oraz Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice.
Przedstawimy wspólny sposób propagowania wiedzy o lesie w myśl idei Leave No Trace.
To właśnie 7 zasad przebywania w terenie przerodziło się w styl życia, ucząc świadomości i odpowiedzialności za siebie, innych oraz otaczającą nas przyrodę.
-
12:00 - 12:30Scena główna
Panel tematyczny dotyczący Łowiectwa w sieci – Vademecum Myśliwego
-
12:00 - 13:00Teren zewnętrzny
Warsztaty - odkucie głowni noża – Kuźnia Mordoru
Kuźnia Mordoru zajmuje się wytwarzaniem noży i kowalstwem. Wykonuje autorskie prace jak i projekty na zamówienie.
Podczas warsztatów pod okiem kowala wykonacie swój własny nóż kabłączkowy. Zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od posiadanego doświadczenia!
Koszt warsztatów: 120pln / osoba
Na warsztaty można zapisać się pod adresem mailowym: mordorforge@gmail.com
Czas trwania: 1 godzina, podczas jednej sesji warsztatów możemy obsłużyć 3 osoby na raz.
Wiek uczestników: +13lat, uczestnicy poniżej 18 roku życia muszą być pod opieką pełnoletniego opiekuna.
-
12:30 - 13:00Scena główna
Pokaz mody myśliwskiej z udziałem modeli Partnera Targów – firmy KOLBA
Zastanawiasz się, jaka odzież myśliwska jest aktualnie na topie lub po prostu lubisz śledzić nowinki z tej dziedziny? Nie możesz przegapić pokazu mody myśliwskiej!
Najnowsze damskie i męskie kolekcje, ciekawe rozwiązania techniczne oraz pomysłowe zastosowania w odzieży – to wszystko czeka na Ciebie na tym pokazie!
Zainspiruj się!
-
13:00 - 14:00Scena główna
Debata „Łowiectwo XXI w. w aspekcie etycznym, filozoficznym, przyrodniczym i gospodarczym”
dr hab. Janusz Mączka SDB, prof. UPJPII, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Ojciec Tomasz Nogaj SJ, Dyrektor KOSTKI Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów
im. św. Stanisława Kostki w Krakowie
dr hab. inż. Marek Wajdzik, prof. UR, Katedra Bioróżnorodności Leśnej, Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w KrakowieMichał Goś - Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie
dr inż. Damian Wiehle – Ekspert w Biuro Badań Naukowych i Ekspertyz "Green Vetiver"
Moderator – Bartosz Marzec – redaktor naczelny „Łowca Polskiego”
-
13:15 - 14:15
Warsztaty - odkucie głowni noża - Kuźnia Mordoru
Kuźnia Mordoru zajmuje się wytwarzaniem noży i kowalstwem. Wykonuje autorskie prace jak i projekty na zamówienie.
Podczas warsztatów pod okiem kowala wykonacie swój własny nóż kabłączkowy. Zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od posiadanego doświadczenia!
Koszt warsztatów: 120pln / osoba
Na warsztaty można zapisać się pod adresem mailowym: mordorforge@gmail.com
Czas trwania: 1 godzina, podczas jednej sesji warsztatów możemy obsłużyć 3 osoby na raz.
Wiek uczestników: +13lat, uczestnicy poniżej 18 roku życia muszą być pod opieką pełnoletniego opiekuna.
-
14:00 - 14:10Scena główna
Występ zespołu sygnalistów Zespołu Szkół Leśnych i ekologicznych w Brynku
Repertuar jaki będzie prezentowany to sygnały myśliwskie użytkowe i historyczne oraz muzyka myśliwska.
Zespół Sygnalistów Myśliwskich TL w Brynku powstał w latach 70-tych jako jedna z pierwszych grup tego typu w powojennej Polsce. Jego założycielem był nauczyciel łowiectwa Roman Jeleniak. W roku 1995 opiekunem sygnalistów został Artur Kanawka absolwent Wychowania Artystycznego Instytutu Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz juror konkursów sygnalistyki myśliwskiej.
Zespół występuje w kraju i za granicą uświetniając imprezy nie tylko łowieckie, ale także inne, promujące szkołę. ZSM TL w Brynku bierze udział w wielu konkursach, zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich zajmując wysokie miejsca.
-
14:10 - 14:30Scena główna
Ogłoszenie wyników konkursu
-
14:30 - 15:30Teren zewnętrzny
Warsztaty - odkucie głowni noża - Kuźnia Mordoru
Kuźnia Mordoru zajmuje się wytwarzaniem noży i kowalstwem. Wykonuje autorskie prace jak i projekty na zamówienie.
Podczas warsztatów pod okiem kowala wykonacie swój własny nóż kabłączkowy. Zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od posiadanego doświadczenia!
Koszt warsztatów: 120pln / osoba
Na warsztaty można zapisać się pod adresem mailowym: mordorforge@gmail.com
Czas trwania: 1 godzina, podczas jednej sesji warsztatów możemy obsłużyć 3 osoby na raz.
Wiek uczestników: +13lat, uczestnicy poniżej 18 roku życia muszą być pod opieką pełnoletniego opiekuna.
-
14:30 - 16:00Strefa pokazów
Pokaz psów myśliwskich - Związek Kynologiczny w Polsce/oddział Kraków
Związek Kynologiczny w Polsce jest najstarszą polską organizacją kynologiczną, zrzeszającą miłośników i hodowców psów rasowych.
Związek organizuje rocznie ponad 200 wystaw psów rasowych różnej rangi, w tym kilkanaście wystaw międzynarodowych pod patronatem FCI.
Polska wprowadziła do FCI pięć ras narodowych, uznanych przez FCI i kynologię światową: Polski Owczarek Nizinny, Polski Owczarek Podhalański, Gończy Polski, Ogar Polski, Chart Polski.
W pokazie wezmą udział przedstawiciele kilkunastu ras wraz ze swoimi przewodnikami. Łącznie zaprezentowane zostanie około 50 psów. Obok wielu popularnych w środowisku myśliwych ras na pokazie obejrzeć będzie można także rasy rzadkie, które w Polsce występują bardziej jako ciekawostka, w liczbie zaledwie kilku, lub nawet jak w przypadku rasy poitevin w ilości jednego osobnika. Na pokazie pojawią się także, nawiązując do historii piękne charty, które w Polsce nie są już używane do polowań, ale ich wrodzone predyspozycje przetrwały i teraz z pasją biegają w wyścigach lub są efektownymi psami rodzinnymi.
-
15:00 - 16:00Sala konferencyjna Lwów
Etyka myśliwska vs. termowizja i noktowizja
Vademecum Myśliwego (Piotr Bogdanowicz i Maciej Stefaniak)
Kolba.pl (Wojciech Szafrański)
-
15:35 - 16:15Teren zewnętrzny
"O głowniach wzorzystych" - pokaz wykuwania damastu skuwanego - Kuźnia Mordoru
Kuźnia Mordoru zajmuje się wytwarzaniem noży i kowalstwem. Wykonuje autorskie prace jak i projekty na zamówienie.
-
16:00 - 16:30Scena główna
Konkurs „Jaki to zwierz?” – prowadzenie firma KOLBA
Potrafisz rozpoznawać dzikie zwierzęta? Wiemy, że tak!
Ale co jeśli będziesz mógł użyć do zidentyfikowania zwierza tylko jednego zmysłu – dotyku?
Przekonaj się ile zwierząt dasz radę rozszyfrować i zgarnij niesamowite nagrody! -
16:30 - 16:45Strefa pokazów
Pokaz wabienia zwierzyny grubej
Sławomir Pawlikowski - autor licznych publikacji w prasie regionalnej i centralnej, popularyzujących szlachetną sztukę wabienia, współautor "Wielkiego Atlasu Łowiectwa", znany popularyzator kultury łowieckiej, członek Tarnowskiego Oddziału Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Uczestnik VIII edycji programu "Mam Talent" w telewizji TVN (2015). Znany również myśliwym i sympatykom łowiectwa z programów "Darz Bór", gdzie wystąpił w kilkunastu odcinkach.
Polowanie na wab, to jedna z najstarszych, stosowanych do dzisiaj metod polowań.
Wabienie jeleni byków, lisów czy kozłów sarny, to tylko te najbardziej znane myśliwym metody w Polsce. Co można jeszcze wabić? Jak posługiwać się mową zwierząt?
Na te i inne pytania odpowie Sławomir Pawlikowski podczas pokazu wabienia.
-
16:45 - 17:15Strefa pokazów
Pokaz sokolników
Sokolnictwo - pradawna dziedzina łowiectwa od grudnia 2021 roku znajdująca się na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kultury Ludzkości UNESCO. O ptakach łowczych, historii powrotu sokoła wędrownego na polskie niebo i tym dlaczego sokolnictwo to styl życia opowie Adam Mroczek - sokolnik od ćwierć wieku zajmujący się ptakami drapieżnymi. Najmłodsi uczestnicy pokazu i nie tylko będą mogli doświadczyć wyjątkowych umiejętności jednego z ptaków łowczych jaki będzie towarzyszył sokolnikom. Zapraszamy z sokolniczym pozdrowieniem Chwal Ćwik!
-
17:15 - 17:30Strefa pokazów
Pokaz łuczników
-
17:30 - 17:45Strefa pokazów
Pokaz wabienia ptaków
Poznanie mowy zwierząt jest równie ważne, a może nawet ważniejsze dla myśliwego, niż broń i reszta akcesoriów myśliwskich. Trzeba słuchać i rozumieć o czym rozmawiają i jak my mamy z nimi rozmawiać
-
17:45 - 18:00Scena główna
Występ zespołu sygnalistów Zespołu Szkół Leśnych i ekologicznych w Brynku
Repertuar jaki będzie prezentowany to sygnały myśliwskie użytkowe i historyczne oraz muzyka myśliwska.
Zespół Sygnalistów Myśliwskich TL w Brynku powstał w latach 70-tych jako jedna z pierwszych grup tego typu w powojennej Polsce. Jego założycielem był nauczyciel łowiectwa Roman Jeleniak. W roku 1995 opiekunem sygnalistów został Artur Kanawka absolwent Wychowania Artystycznego Instytutu Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz juror konkursów sygnalistyki myśliwskiej.
Zespół występuje w kraju i za granicą uświetniając imprezy nie tylko łowieckie, ale także inne, promujące szkołę. ZSM TL w Brynku bierze udział w wielu konkursach, zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich zajmując wysokie miejsca.
-
18:00 - 18:00
Zakończenie drugiego dnia targowego
-
-
-
-
Program towarzyszący - dzień trzeci
Niedziela 16.04.2023EXPO Kraków-
10:00 - 16:00
Stałe atrakcje przez 3 dni
Stoisko Polskiego Związku Łowieckiego:
- Wystawa kolekcjonerska – motyw jelenia. Występuje on bardzo często, jako motyw zarówno w malarstwie jak i rzeźbie. Na stoisku PZŁ będą pokazane przykłady rzeźb i reliefów ukazujących króla naszych lasów. Tak się składa, że to właśnie jeleń stanowił także inspirację dla twórców logotypu Polskiego Związku Łowieckiego. Przedstawione będą przykłady jego obecności w sztuce myśliwskiej.
- Wystawa pt. "Fotografia przyrodniczo - łowiecka"
Zapraszamy na wystawę zdjęć konkursowych krakowskich konkursów fotograficznych, które prezentują walory polskiej przyrody, flory, fauny.
- Warsztaty edukacyjne dla dzieci – Klub Dian
- Logotyp PZŁ w sztuce myśliwskiej - historia logotypu
- Kult św. Huberta w Małopolsce – premiera książki oraz wystawa – Krzysztof Jan Szpetkowski
Kult Świętego Huberta jest elementem kultury łowieckiej, a żyjący na przełomie VII i VIII wieku Hubert był postacią historyczną i został uznany przez Kościół za patrona myśliwych, leśników oraz jeźdźców konnych. W całej Polsce myśliwi kultywują tradycje hubertowskie uroczystościami, mszami i polowaniami rozpoczynającymi jesienny sezon łowiecki. W Małopolsce, na ziemiach: krakowskiej, sądeckiej i tarnowskiej jest wiele obiektów świadczących o żywotności kultu, budowanych przez myśliwych i leśników. Są to między innymi kapliczki przydrożne, polne i leśne, wpisane w polski krajobraz, które nawiązują do chrześcijańskich i myśliwskich tradycji. Kult Świętego Huberta ma także współcześnie ważne znaczenie dla myśliwych, stanowiąc przesłanie prawego i etycznego łowiectwa.Strefa pokazów:
- Wystawa zdjęć przyrodniczych Lasów Państwowych – Leśne Inspiracje
Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego - samodzielna praktyka strzelania z łuku. Podczas warsztatów łuczniczych zaprezentujemy działanie i różne sposoby wykorzystania łuku, który niesłusznie kojarzony jest jedynie z Indianami z amerykańskich filmów. Podczas tegorocznej edycji targów planowane jest strzelanie z łuków zarówno bloczkowych, jak i tradycyjnych, a dodatkowo w piątek i sobotę odbędą się pokazy oraz prezentacja sprzętu używanego w łowiskach.
"Uskrzydlone" - wystawa fotografii kobiet w naturalistycznych strojach zaprojektowanych przez Martę Pietrzyk. Zdjęcia wykonane zostały na Zamku Kliczków w sierpniu 2022, w towarzystwie drapieżnych ptaków - sów i myszołowa towarzyskiego. "Uskrzydlone" to hasło odnoszące się do ptaków, strojów, przebranych osób i fotografów, gdyż ich pasja uskrzydla.
Stoiska:
- Premiera nowej książki ,,W todze i na łowach'' - Jarosław Dąbrowski – sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Z-ca Prezesa Głównego Sądu Łowieckiego – spotkanie z autorem - stoisko Wydawnictwa Mirczumet
- Spotkania z autorem książki ,,Mój Bór'' – prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol – Rektorem Politechniki Częstochowskiej - stoisko Wydawnictwa Mirczumet
- Warsztaty – Leśne rośliny w kuchni i apteczce – stoisko Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
- Warsztaty dla dzieci – Plecak dziecka – przygotowanie do wyprawy – stoisko Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu
- Dziki Food Truck - Prosto z lasu, jedyny i niepowtarzalny! DZIKI FOOD TRUCK to pierwszy na ŚWIECIE food truck serwujący genialnie pyszną i naturalnie z lasu szamkę. Zrodzony z pasji i chęci serwowania oryginalnych potraw z najzdrowszego mięsa na planecie. Oryginalne DZIKIE BURGERY zachwycają podniebienia wszystkich Gości najważniejszych imprez łowieckich w Polsce.
Sale konferencyjne:
Kino myśliwskie „Dubeltówka” – sala konferencyjna S02
Polski Związek Łowiecki zaprasza do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie ochrony środowiska. W sali S02 odbędzie się projekcja filmów o tematyce:
- Ochrona przyrody w Polsce oraz łowiectwo jako jej aktywna forma
- Różne formy ochrony dzikich zwierząt w Polsce - zwierzyna i gatunki chronione
- Rodzina jeleniowatych - poroże jako fenomen w biologii ssaków
- Duże drapieżniki w Polsce - niedźwiedź, wilk i ryś - ich biologia i występowanie
- Gospodarka łowiecka jako aktywna forma ochrony przyrody
- Gatunki zwierząt łownych w Polsce
-
10:00 - 10:30Scena główna
Zespół sygnalistów Hagard koncert/warsztaty nauki
Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” zaczął działalność w 2001 roku jako „Sekcja Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich” Koła Naukowego Leśników na Wydziale Leśnym, natomiast od 2010 roku stanowi integralną część Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zespół zrzesza uzdolnionych muzycznie studentów, przede wszystkim z Wydziału Leśnego, z różnych lat studiów, którzy pod okiem wykwalifikowanego muzyka zajmują się doskonaleniem swoich uzdolnień oraz kultywowaniem tradycji łowieckich poprzez grę sygnałów i muzyki myśliwskiej w środowisku nie tylko akademickim, ale również myśliwych i leśników.
Kierownikiem zespołu jest Gabriel Chlebowski. Repertuar zespołu obejmuje wszystkie sygnały myśliwskie (porozumiewawcze oraz pokotowe), a także bogatą muzykę myśliwską. Sztandarowym utworem wykonywanym przez zespół jest oficjalny „Hejnał Wydziału Leśnego”, skomponowany przez Krzysztofa Kadleca, kompozytora muzyki myśliwskiej, przewodniczącego Komisji Muzyki Klubu Sygnalistów Myśliwskich.
Obecnie zespół liczy 13 osób reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Maciej Pach, prof. UR - Prodziekan Wydziału Leśnego ds. Dydaktycznych i Studenckich.
Zaprezentowana będzie oprawa polowania.
Repertuar:
- Wszystkie sygnały myśliwskie
- Marsz Myśliwski nr.3 kompozycji Reinholda Stiefa
- Na Rykowisku kompozycji Barbary Rudnickiej i Patrycji Kulak
- Łowcza Cza-cza kompozycji Rafała Rogowskiego
- Bolero Myśliwskie kompozycji Artura Kanawki
-Jager-Blues w aranżacji Karola Kroskowskiego
- Myśliwy z Kurfalz
- Zum Trinken w kompozycji Jozefa Poshela
- Villaher March
- Hranicka
-
10:30 - 11:00Scena główna
Jubileusz 85 lecia Związku Kynologicznego w Polsce - pokaz psów ras polskich
Jubileusz 85 lecia powstania Związku Kynologicznego w Polsce, najstarszej organizacji kynologicznej w Polsce, która jako jedyna w naszym kraju jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej FCI.
Członkowie oddziału Kraków ZKwP przedstawią historię i dorobek swojej organizacji oraz zaprezentują wszystkie 6 ras polskich. Pokaz zapowiada się barwnie, ponieważ przewodnicy psów przybędą na pokaz w strojach nawiązujących do genezy i użytkowości ras. Obejrzeć będziemy mogli między innymi Górali Podhalańskich z polskimi owczarkami podhalańskimi,
polskie owczarki nizinne z przewodniczką w stroju podlaskim, gończe polskie i polskie spaniele myśliwskie z myśliwymi, ogary polskie z przewodnikiem w stroju szlacheckim oraz charty polskie z przewodniczkami w strojach z poprzednich wieków.
-
10:30 - 13:00Sala konferencyjna Lwów
Ogólnopolski konkurs wiedzy łowieckiej dla stażystów „Iuvenis Venator 2023”
„Nie mam nóg tylko skoki,
Kicaniem są me kroki
Myślałby kto, żem głuchy
Zamiast uszu mam słuchy.”
Jeżeli wiesz o jakim gatunku mowa we fragmencie wiersza autorstwa Artura Śliwińskiego i jesteś kandydatem do Polskiego Związku Łowieckiego serdecznie Cię zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy łowieckiej - ,,Iuvenis Venator 2023”, który odbędzie się 16 kwietnia 2023 r. o godzinie 10:30 w sali Lwów w EXPO Kraków, podczas tegorocznych Targów Łowiectwa– Hunt Expo.
Nagroda główna – bezpłatny udział w szkoleniu dla kandydatów do PZŁ.
Zgłoszenia należy wysyłać do dnia 10 kwietnia 2023 na adres e-mailowy: zo.krakow@pzlow.pl
podając : imię, nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania (miejscowość - województwo),
z dopiskiem "konkurs wiedzy łowieckiej Iuvenis Venator".
-
11:00 - 11:30Scena główna
Las – ukojenie dla duszy i ciała - Klub Dian PZŁ
-
11:30 - 12:15Scena główna
Kobiety w surwiwalu – Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu Podhale
-
12:00 - 13:00Teren zewnętrzny
Warsztaty - odkucie głowni noża - Kuźnia Mordoru
Kuźnia Mordoru zajmuje się wytwarzaniem noży i kowalstwem. Wykonuje autorskie prace jak i projekty na zamówienie.
Podczas warsztatów pod okiem kowala wykonacie swój własny nóż kabłączkowy. Zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od posiadanego doświadczenia!
Koszt warsztatów: 120pln / osoba
Na warsztaty można zapisać się pod adresem mailowym: mordorforge@gmail.com
Czas trwania: 1 godzina, podczas jednej sesji warsztatów możemy obsłużyć 3 osoby na raz.
Wiek uczestników: +13lat, uczestnicy poniżej 18 roku życia muszą być pod opieką pełnoletniego opiekuna.
-
12:15 - 13:00Scena główna
Warsztaty przyrodnicze 100 lat ochrony żubrów w Polsce
W tym roku obchodzimy 100 lecie restytucji żubra, gatunku, który zniknął z lasów na ponad 30 lat. Dzięki pracy wielu ludzi i instytucji udało się żubra uratować, jego populacja liczy około 10 tysięcy osobników, a co czwarty żubr żyje w naszym kraju. Świętowanie rocznicy to dobry moment do robienia planów dalszej ochrony żubra. Zapraszamy na spotkanie na temat historii gatunku i jego przyszłości.
Warsztaty poprowadzą prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz Michał Wieciech, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Niepołomice
-
13:00 - 14:00Scena główna
Debata „Czym dla mnie jest łowiectwo?”
Łowiectwo ma wiele celów. Oprócz tych, mających istotne znaczenie dla ochrony i zachowania szeroko pojętej bioróżnorodności i to zarówno populacji zwierząt łownych jak i środowisk ich bytowania, znajdują się te o charakterze społecznym, umożliwiające choćby uprawianie myślistwa. Wśród myśliwych są przedstawiciele wielu zawodów i profesji (być może nawet wszystkich) dlatego też ciekawym wydaje się zadać im pytanie „Czym dla Ciebie jest łowiectwo?” Do debaty zaprosiliśmy przedstawicieli różnych zawodów aby zaprezentowali nam swój punkt widzenia i odpowiedzieli na to na pozór łatwe pytanie.
W debacie wezmą udział:
lekarz – dr n. med. Andrzej Brzychczy – specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej
prawnik- Karol Knofliczek
leśnik Hanna Karczmarska – Główny Specjalista Służby Leśnej w RDLP w KrakowieModerator:
dr hab. inż. Marek Wajdzik, prof. UR, Katedra Bioróżnorodności Leśnej, Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
-
13:15 - 14:15Teren zewnętrzny
Warsztaty - odkucie głowni noża - Kuźnia Mordoru
Kuźnia Mordoru zajmuje się wytwarzaniem noży i kowalstwem. Wykonuje autorskie prace jak i projekty na zamówienie.
Podczas warsztatów pod okiem kowala wykonacie swój własny nóż kabłączkowy. Zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od posiadanego doświadczenia!
Koszt warsztatów: 120pln / osoba
Na warsztaty można zapisać się pod adresem mailowym: mordorforge@gmail.com
Czas trwania: 1 godzina, podczas jednej sesji warsztatów możemy obsłużyć 3 osoby na raz.
Wiek uczestników: +13lat, uczestnicy poniżej 18 roku życia muszą być pod opieką pełnoletniego opiekuna.
-
14:00 - 14:30Scena główna
Ogłoszenie wyników konkursu wiedzy łowieckiej
-
14:30 - 15:00
Pokaz mody myśliwskiej lata 20te i 30te – ZO PZŁ Kraków
-
15:00 - 16:00Strefa pokazów
Pokaz psów ras myśliwskich Komisja Kynologiczna ZO PZŁ oraz ogłoszenie wyników konkursu „Najsympatyczniejszy pies targów”
-
16:00 - 16:00
Zakończenie targów
-
-